II Ogólnopolskie spotkanie edukacyjno-integracyjne dla osób z zaburzeniami rytmu serca oraz wszczepialnymi urządzeniami do elektroterapii serca i ich rodzin

Spotkanie odbyło się w dniach 8-10 września 2017 r. w bazie Legionowskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Zegrzu Południowym koło Warszawy.

Pacjenci wzięli udział w wykładach edukacyjne prowadzonych przez lekarzy kardiologów – ekspertów w leczeniu arytmii, kursie pierwszej pomocy prowadzonym przez ratowników Legionowskiego WOPR, warsztatach praktycznych, zajęciach ruchowo-rehabilitacyjne oraz rejsie po Zalewie Zegrzyńskim. Patronem merytorycznym spotkania była Sekcja Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Pacjenci znowu razem
Ogólnopolskie spotkanie edukacyjno-integracyjne dla osób z zaburzeniami rytmu serca i wszczepialnymi urządzeniami do elektroterapii serca oraz ich rodzin odbyło się już po raz drugi. Pierwszą edycję spotkania w ubiegłbym roku zorganizowano wokół Stowarzyszenia ICDefibrylatorzy, skupiającego osoby z wszczepialnymi urządzeniami do elektroterapii serca oraz ich bliskich. – To dla nas, pacjentów z wszczepionymi urządzeniami kardiologicznymi, naprawdę ważne wydarzenie. Jesteśmy chorzy, mamy wszczepione kardiowertery-defibrylatory i stymulatory serca, ale z pewnością nie jesteśmy bierni. Od kilku lat bardzo aktywnie dzielimy się z innymi pacjentami informacjami na temat zaburzeń rytmu serca. Na co dzień wspieramy się w grupie na portalu społecznościowym Facebook, ale wielu z nas marzy o spotkaniu osobistym i poznaniu „na żywo” innych członków Grupy. Chcemy móc się zobaczyć, uściskać, poznać. Takie wsparcie ma zupełnie inny wymiar, dlatego po udanym pierwszym spotkaniu postanowiliśmy zorganizować jego kolejną edycję – mówi Karolina Piotrowska, Przewodnicząca Stowarzyszenia ICDefibrylatorzy.

Wykłady bliskie życia
Jednym z kluczowych elementów programu spotkania jest cykl wykładów prowadzonych przez lekarzy kardiologów – czołowych ekspertów w leczeniu arytmii, którzy na zjazd pacjentów przyjechali z całej Polski. – Tematy prezentacji i zaplanowanych dyskusji w ramach II Ogólnopolskiego spotkania edukacyjno-integracyjnego dla osób z zaburzeniami rytmu serca są bliskie naszym uczestnikom, ponieważ pacjenci sami współtworzyli program wykładów. W trakcie wystąpień lekarze odpowiedzą na pytania takie jak: jak na co dzień powinienem dbać o mój stymulator, czy ze wszczepionym urządzeniem powinienem zrezygnować z aktywności fizycznej, czy pacjentka kardiologiczna powinna szczególnie uważać na siebie w ciąży, a nawet… czy ze stymulatorem lub kardiowerterem-defibrylatorem mogę spróbować skoku na bungee?” – opowiada dr hab. n. med. Maciej Sterliński, przewodniczący-elekt Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, opiekun spotkania.

Wyjątkowy gospodarz
Już po raz drugi gospodarzem spotkania pacjentów z zaburzeniami rytmu serca jest Legionowskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Pacjenci, gdy wyjeżdżali z Zegrza z pierwszego spotkania, pytali, czy mogą tu wrócić za rok. – Dr hab. n. med. Maciej Sterliński z Instytutu Kardiologii w Aninie od lat aktywnie działa w Legionowskim WOPR. Kiedy dowiedziałem się o pomyśle organizacji spotkania pacjentów z zaburzeniami rytmu serca przez naszą organizację, nie miałem wątpliwości, że to świetny pomysł – mówi Krzysztof Jaworski, prezes Legionowskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. – W tym roku, jak podczas poprzedniej edycji wydarzenia, nasi ratownicy zaprezentują uczestnikom spotkania zasady udzielania pierwszej pomocy, zaprezentują bazę i wyposażenie Legionowskiego WOPR, opowiedzą o specyfice pracy ratownika wodnego oraz zabiorą pacjentów w rejs po Zalewie Zegrzyńskim. To zaszczyt wspierać tak ważną inicjatywę – dodaje Krzysztof Jaworski.